Kategorija: Rankų darbo muilas, Straipsniai
Žymės: , , , , ,

Rankų darbo muilas – muilo gaminimo metodai

Ar pirkdami muilą dažnai susimąstote apie jo sudedamąsias dalis? Didžioji dalis siūlomos produkcijos yra pagaminta iš sintetinių medžiagų, kurios neretai gali sukelti odos dirginimą, sausėjimą. Jei norite švelnaus, jūsų mėgstamos spalvos, kvapo, įdomios formos muilo, galite tai be didelių sunkumų padaryti namuose. Rankų darbo muilas gali būti ne tik kasdieninio naudojimo produktas, bet ir puiki dovana ar spalvingas bei kvapnus akcentas, puošiantis jūsų vonios kambarį.
Yra išskiriami du pagrindiniai ir populiariausi muilo gaminimo metodai: šaltasis muilo gaminimo metodas (ang. Cold process method) bei „išlydyk ir supilk muilą“ metodas (ang. Melt and Pour soap).

Išlydyk ir supilk muilą.“ Šis muilo gaminimo metodas yra labai paprastas, reikalauja mažiau laiko, kantrybės bei reikalingų priemonių nei šaltasis būdas, tad visiems norintiems pirmą kartą susipažinti su muilo darymu namuose, patartina visų pirma išbandyti šį metodą.

Priemonės naudojamos proceso metu:
• glicerininis baltas arba skaidrus muilo pagrindas (galima panaudoti ir vaikišką bekvapį muilą);
• dažai muilo pagrindui (galima naudoti maistinius dažus), kvapiosios medžiagos (eteriniai aliejai, įvairios žolelės, kiti priedai);
• medinis šaukštas;
• stiklinis indas (muilą lydant mikrobangų krosnelėje) arba vandens vonia (t.y. du skirtingo dydžio indai, kuomet muilas lydomas ant viryklės);
• įvairios formelės muilui.

Visų pirma glicerininis muilo pagrindas arba vaikiškas muilas sutarkuojamas arba smulkiai supjaustomas į indą, kuriame bus lydomas. Muilą lydyti galima mikrobangų krosnelėje arba vandens vonioje, kuomet į didesnį puodą su vandeniu įstatomas mažesnis puodas su muilu ir kaitinama ant viryklės, kol muilas ištirps. Į ištirpusią muilo bazę supilami pageidaujami priedai: eteriniai aliejai, dažikliai, žolelės, gėlių žiedlapiai. Dažus, kaip ir muilo bazę, galima įsigyti specializuotose parduotuvėse prekiaujančiose priemonėmis rankdarbiams, tačiau galima panaudoti ir maistinius dažus. Patartina nepadauginti maistinių dažų, nes per didelis jų kiekis naudojant muilą gali dažyti rankas, muilinę ar kriauklę. Taip pat būtina pastebėti, kad nors muilo kvapas kaip ir kvepalų yra labai individualus dalykas, tačiau kvapus patartina maišyti saikingai, nes didelė jų įvairovė viename muilo gabalėlyje gali erzinti. Muilo bazė sumaišyta su jūsų pasirinktais priedais supilama į formeles ir įdedama į šaldymo kamerą maždaug valandai, kad sustingtų. Po to muilas atsargiai išimamas iš formelių ir džiovinamas kambaryje kasdien muilą apverčiant. Muilas kambaryje džiūsta nuo 2 iki 4 savaičių.

Šaltasis muilo gaminimo metodas. Šis procesas reikalauja daugiau laiko ir svarbiausia atidumo: sudedamosios dalys turi būti pasveriamos labai tiksliai bei būtina atkreipti dėmesį į atsargumo priemones dirbant su šarmu.

Priemonės reikalingos šaltojo procesu metu:

• karščiui atsparus indas;
• indas aliejui pakaitinti;
• termometras;
• apsauginė apranga: marškinėliai ilgomis rankovėmis, ilgos kelnės, pirštinės ir patartini akiniai;
• įvairios formelės muilui;
• kuo tikslesnės svarstyklės (patartina, kad matuotų dviejų gramų tikslumu);
• matavimo indas bei maišymo priemonė;
• natrio šarmas;
• distiliuotas vanduo;
• įvairūs aliejai;
• kvapiosios medžiagos (eteriniai aliejai, žolelės).

isų pirma į distiliuotą vandenį supilamas natrio šarmas, atsargiai išmaišomas ir paliekamas vėsti. Kol vanduo su šarmu vėsta, pakaitinamas aliejus (būkite atsargūs, kad aliejus neperdegtų). Kuomet pakaitintas aliejus bei vanduo su šarmu atvėsta iki reikiamos temperatūros (vandens ir šarmo bei aliejaus temperatūra turi būti vienoda), vanduo su šarmu lėtai pilamas į aliejų nuolatos maišant. Mišinys gerai išmaišomas (būkite atsargūs, kad neapsitaškytumėte). Masė turėtų būti tokio tirštumo, kaip skystas medus ar pudingas. Į gerai išmaišytą masę įpilamas eterinis aliejaus bei sudedamos žolelės. Mišinys supilamas į formeles ir paliekamas šiltoje vaikams nepasiekiamoje vietoje. Po recepte nurodyto laiko muilas išimamas iš formelių (patartina būti su pirštinėmis, nes muilas gali šiek tiek erzinti odą). Išimtas muilas džiovinamas vėsioje sausoje vietoje ne mažiau kaip tris savaites. Pateikiamas muilo receptas jautriai ir normaliai odai:

Ingridientai:
• 680 g alyvų aliejaus;
• 302 g palmių aliejaus;
• 18 g bičių vaško;
• 128 g natrio šarmo;
• 374 ml distiliuoto vandens.

Vandens su šarmu bei aliejaus temperatūra turi būti 55 °C. Laikyti formelėje 24 valandas. Džiovinti – 4 savaites.

Aliejai, naudojami šaltojo muilo gamybos proceso metu. Kiekvienas aliejus turi tam tikrą poveikį, tad trumpai susipažinus su keletu iš pagrindinių muilo gaminimui naudojamų aliejų, galėsite pasirinkti būtent tokį muilo receptą, kuris atrodys tinkamiausias jūsų odai.

• Avokadų aliejus yra praturtintas vitaminų A, B ir D ir lecitino. Puikiai tinka jautriai odai.
• Bičių vaškas suteikia muilui kietumo.
• Kokosų aliejus muilui suteikia didesnį putojimą bei puikiai drėkiną odą.
• Kakavos sviestas minkština odą.
• Alyvų aliejus minkština ir drėkina odą.
• Palmių aliejus minkštiną odą ir suteikia jai švelnumo.
• Palmių branduolių aliejus suteikia muilui kietumo bei putojimo.
• Taukmedžio sviestas minkština odą.

Eteriniai aliejai. Eteriniai aliejai yra plačiai naudojami rankų darbo muiluose. Jų skleidžiamas kvapas yra stiprus ir ilgai išliekantis. Atsižvelgus į eterinio aliejaus poveikį galima pasigaminti kelis skirtingus muilus, kurie bus naudojami skirtingu paros metu. Pavyzdžiui, greipfrutų eterinis aliejus padeda kovoti su nuovargiu ir suteikia energijos, tad puikiai tinka ryte ar dieną. Tuo tarpu arbatmedžių ar apelsino žiedų eterinis aliejus padeda įveikti nervinę įtampą, nemigą, tad muilas su šiais aliejais puikiai tinka atsipalaiduoti vakare. Renkantis eterinius aliejus ypatingai atidžios turėtų būti vaikelių besilaukiančios moterys, nes daugelio aliejų nerekomenduojama naudoti nėštumo metu.

Kiti priedai. Rankų darbo muilas dažomas specialiai tam skirtais dažais, kurių galima įsigyti specializuotose rankdarbiams skirtų priemonių parduotuvėse arba galima panaudoti maistinius dažus. Nebūtina pirkti daug skirtingų spalvų. Maišydami geltoną, raudoną bei mėlyną spalvas išgausite ir daugiau norimų spalvų.

Taip pat namie gaminamą muilą galite praturtinti įvairiais namie turimais ingridientais. Tereikia pasitelkti fantaziją ir patys nustebsite, kokį išskirtinį muilą pagaminsite. Kava, arbata, cinamonas, džiovinti žiedai, smulkios kruopos, vaisių žievelės (citrinų, apelsinų ir kt.) – visa tai gali būti jūsų muilo sudedamoji dalis. Vienos medžiagos suteiks šiek tiek kvapo, kitos gali puikiai atlikti kūno šveitiklio funkciją ar tiesiog būti panaudotos muilui pagražinti.

Formelės. Norite, kad muilas būtų ne tik skaniai kvepiantis ir gražios spalvos, tačiau patrauktų ir formų įvairove? Įdomias muilo formas galite išgauti panaudoję vaikiškas smėlio formeles, sausainių kepimo formeles, plastikinius ar stiklinius maisto indelius bei darbui su modelinu ar gipsu skirtas formas. Jei norite nudžiuginti savo vaikus, į supiltą į formelę muilą įdėkite guminį žaisliuką, o jei norite nustebinti atrimuosiu gimimo dienos proga, padovanokite muilo tortą (muilą supilkite į tortui ar keksui skirtą formą).


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Visit Us On FacebookVisit Us On YoutubeCheck Our Feed